Stylizacja paznokci w ciąży – obalamy mity!

Karolina Krasucka

26 marca 2019

Brak komentarzy

Home Blog

Stylizacja paznokci w ciąży – obalamy mity!

Stylizacja paznokci w ciąży, temat który od lat wzbudza wiele kontrowersji.

Ciąża to bez wątpienia magiczny czas, najbliższe 9 miesięcy oczekiwań na dzidziusia, tygodnie pełne wyrzeczeń, wzmożona uwaga i zainteresowanie o własny organizm powoduje, że przyszłe mamy zastanawiają się, czy zabiegi pielęgnujące nasze paznokcie są na pewno bezpieczne? Pomimo ogromnej popularności paznokci hybrydowych oraz żelowych, na forach internetowych znajdziemy całą masę zagorzałych przeciwniczek, które używają zasłyszanych mitów, z którymi dziś rozprawimy się, raz na zawsze.

Mit – numer 1.

„Lakiery hybrydowe są szkodliwe, zawierają toksyczne związki chemiczne takie jak (Toulen, ftalan dibutylu (DBP), aldehyd mrówkowy”

Większość szanujących się producentów lakierów hybrydowych od dawna stosuje tzw. Formułę 3-free, oznacza to, że skład lakieru jest wolny od 3 w/w substancji chemicznych, zidentyfikowanych jako szkodliwe dla zdrowia. Lakiery z formuła 3-free są powszechnie dostępne, oczywiście warto zwrócić uwagę na jakich produktach pracuje wasza stylistka. W żadnych prowadzanych dotychczas badaniach NIE STWIERDZONO, aby lakiery hybrydowe szkodziły dziecku.

Mit – numer 2.

„Lampa UV wykorzystywana do utwardzania paznokci jest szkodliwa, gdyż wytwarza promieniowanie”

Kolejny zaraz po lakierach hybrydowych mit, który ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Jakiś czas temu sławni i znani wszystkim „Amerykańscy naukowcy” pochylili się nad tym problemem i dowiedli, że jednorazowa dawka promieniowania, przyjmowana w ciągu kilkunastu sekund (w trakcie utwardzania paznokci), jest tak znikoma, że nie ma możliwości, aby przekroczyć dzienną dopuszczalną dawkę promieniowania. Brak również badań dotyczących szkodliwości działania lamp UV na nienarodzone dziecko.

Mit – numer 3.

„Manicure i Pedicure są w ciąży zakazane”

Przeciwniczki manicure w okresie ciąży argumentują, iż podczas zabiegu wycinane są skórki, a to z kolei zwiększa ryzyko powstania zakażenia. W pewnym aspekcie powyższa teoria znajduje swoje uzasadnienie. Warto więc upewnić się, że wasza stylistka sterylizuje narzędzia! A jedyny właściwy sposób sterylizacji to Autoklaw. Ewentualnie całkowicie zrezygnować z wycinania skórek.

Mit – numer 4.

„W trakcie zabiegów upiększających paznokcie stosuje się środki chemiczne, które są szkodliwe dla zdrowia”

Przede wszystkim należy odróżnić środki chemiczne uznane za szkodliwe, od tych zidentyfikowanych jako substancje drażniące. Do substancji drażniących wykorzystywanych w trakcie zabiegów upiększających paznokcie z pewnością zaliczyć można:

  • „Aceton – propanon – organiczny związek chemiczny z grupy ketonów, najprostszy keton alifatyczny. Ma ostry, charakterystyczny zapach. Miesza się w każdych proporcjach z wodą, etanolem, eterami i innymi ketonami o niskiej masie cząsteczkowej” – faktycznie aceton może wywołać podrażnienie błon śluzowych lub łzawienie. W skrajnych przypadkach zawroty głowy, wymioty i mdłości. Jednak jak wykazały liczne badania, nie powoduje uszkodzeń DNA i nie wykazuje właściwości rakotwórczych. W małym stężeniu nie jest niebezpieczny dla dziecka.
  • Alkohol izopropylowy (izopropanol) – „Izopropanol (propan-2-ol, alkohol izopropylowy) – organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi alifatycznych. Jest najprostszym alkoholem drugorzędowym. Ma jeden izomer podstawnikowy, propan-1-ol.” Znajduje zastosowanie jako odtłuszczacz i preparat dezynfekujący. Opary alkoholu izopropylowego mogą działać szkodliwie na oczy, czy układ oddechowy. W przypadku kontaktu ze skórą nie ma objawów drażniących, wyjątkiem jest kontakt z alkoholem izopropylowym dłużej niż 4 godziny.

Podczas wykonywania zabiegów stylizujących nasze paznokcie, kontakt z wyżej wymienionymi substancjami jest znikomy. W tej sytuacji z pewnością nie są to substancje niebezpieczne dla dziecka. Warto jednak poinformować stylistkę o tym, że jesteśmy w ciąży, dla podniesienia własnego poczucia komfortu poprosić o maseczkę oraz odpowiednią wentylację pomieszczenia.

Nie taki diabeł straszny, jak go malują”

Sądzę, że w przekonujący sposób rozprawiliśmy się z krążącymi po internecie mitami, na temat stylizacji paznokci, w okresie ciąży. Drogie przyszłe mamy, warto pamiętać, aby kierować się zasadami zdrowego rozsądku. Poniżej kilka zasad, dzięki którym nie narażacie siebie oraz swoich przyszłych dzidziusiów na niebezpieczeństwo.

Zasada – numer 1.

– Stylizacja – tylko przy użyciu renomowanych produktów.
Zwróćcie uwagę i zapytajcie na jakich produktach pracuje Wasza stylistka. W internecie można znaleźć wszystkie informację, na temat producenta oraz składu lakierów. Najważniejsze, aby lakiery hybrydowe posiadały formułę 3-free.

Zasada – numer 2.

– Higiena to podstawa.
Przed umówieniem się na wizytę trzeba mieć absolutną pewność, że stylistka dba o bezpieczeństwo swoich klientek. Posiada profesjonalny sterylizator narzędzi kosmetycznych. Unikniecie dzięki temu ryzyka zarażenia się niebezpieczną chorobą, przykład: wirusowe zapalenie wątroby.

Zasada – numer 3.

– Nie oszczędzamy!
To chyba najważniejsza zasada, przede wszystkim unikamy jak ognia wszelkich ofert z OELYKSA typu „paznokcie za 50 zł”. Choć nie zawsze jakość idzie w parze z ceną, to jednak często tego typu oferty niewiadomego pochodzenia, narażają nas na niebezpieczeństwo, gdyż taka stylistka amatorka, może używać tanich lakierów ze szkodliwymi substancjami w składzie. Prawie na pewno nie posiada profesjonalnego sterylizatora, co naraża Was na dodatkowe niebezpieczeństwo o którym mowa wyżej.

Zasada – numer 4.

– Miesiąc przed porodem ściągamy paznokcie / usuwany lakier hybrydowy
Dlaczego ? Duża część szpitali nakazuje swoim ciężarnym usunięcie wszelkiego rodzaju żelu, akrylu oraz lakieru hybrydowego. W trakcie porodu to min. paznokcie są wyznacznikiem stanu zdrowia pacjenta. Ich kolor sygnalizuje o ewentualnym niedotlenieniu. Dodatkowo lekarz (głównie w trakcie cesarskiego cięcia) nakłada na nasz palec pulsoksymetr – urządzenie mierzy tętno, płytka paznokciowa musi być naturalna – pozbawiona wszelkiego rodzaju lakierów. W przeciwnym wypadku urządzenie nie będzie działało poprawnie. Bezpiecznym terminem na usunięcie stylizacji z paznokci uznajemy – 4 tygodnie. Nigdy nie wiadomo kiedy dokładnie rozpocznie się poród, w razie skurczy prawdopodobnie mało kto będzie miał głowę i czas na usunięcie swojej stylizacji.

Podsumowanie.

Obawy o zdrowie nienarodzonego dziecka związane z  bezpieczeństwem zabiegów kosmetycznych są jak najbardziej naturalnie uzasadnione. Od zarania dziejów matka chroni swoje potomstwo przed nieszczęściami. Zabiegi upiększające paznokcie są jak najbardziej dozwolone, a wręcz wskazane – oczywiście pod warunkiem zachowania powyższych środków ostrożności. Szczęśliwa mama – to szczęśliwe dziecko, dlatego powinniście dbać o swój wygląd zewnętrzny, poprawi to Wasz nastrój oraz podniesie samoocenę, która w okresie ciąży jest niezwykle istotna.

Nasza oferta

MANICURE HYBRYDOWY

80 zł

Malowanie (jeden kolor)

1 GODZINA

PEDICURE FREZARKOWY

90 zł

Bez malowania

1 GODZINA

PAZNOKCIE ŻELOWE

160 zł

Przedłużanie na formie

2 GODZINY